تکنولوژی Neo QLED سامسونگ یعنی چه ؟ آیا از OLED و QLED بهتر است؟

تکنولوژی Neo QLED سامسونگ یعنی چه ؟ آیا از OLED و QLED بهتر است؟

تکنولوژی جدید تلویزیون های 2022

روز به روز فناوری های جدیدی به دنیای تلویزیون اضافه می شود و شما اگر بخواهید یک تلویزیون خوب بخرید کلمات اختصاری و اصطلاحات زیادی وجود دارد که شمای خریدار را سردرگم می کند. گزینه های زیاد با ویژگی های متفاوتی خواهید داشت که باید با آنها آشنا باشید تا بدانید چه چیزی می خواهید و نتیجتا خرید درستی انجام دهید. هم شرکت الجی و هم سامسونگ در تلویزیون های 2022 فناوری های جدیدی به بازار عرضه کرده اند که در مقاله های قبلی به بررسی فناوری QNED الجی پرداختیم و در این مقاله Neo QLED سامسونگ را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم چه حرفی برای گفتن دارند. آیا این دو رقیب امسال از هم تقلید کرده اند؟ آیا Neo QLED تفاوتی با QLED و یا OLED الجی دارد؟ کدامیک می تواند جایگزین دیگری باشد و... که در این مقاله بابیروز فناوری Neo QLED را در مقابل سایر گزینه های محبوب و شناخته شده مانند OLED و QLED قرار می دهد و به همه این سوالات پاسخ می دهد.

Neo QLED چیست؟

Neo QLED یکی از داغ ترین فناوری های صفحه نمایش برای تلویزیون است. سامسونگ این فناوری را تقریبا در کل طیف تلویزیون های 2021 و 2022 چه 4K و چه 8K بکار برده است که نویدبخش بهبود کیفیت تصویر است. این فناوری به زبان ساده تکامل یافته و در واقع یک سطح بالاتر از QLED بر اساس فناوری «نقطه کوانتوم» است. بزرگترین تفاوت بین این دو پنل کیولد در این است که QLED از نور پس زمینه LED سنتی استفاده می کند درحالیکه Neo QLED از نور پس زمینه mini LED استفاده می کند. همانطور که از نام آن پیداست mini LED ها بسیار کوچکتر از LED قدیمی هستند به این معنی که میتوانید تعداد بیشتری از آنها را قرار دهید و در چندین ناحیه برای کاهش و مدیریت نور گروهبندی کنید. وقتی این تعداد بیشتر است کنترل نور در Neo QLED دقیق تر و ظریف تر می شود که این منجر به نسبت کنتراست بهتری در سرار صفحه می شود.
مشکلی که تلویزیون های LCD تا امروز داشتند وجود یک هاله نور در اطراف اجسام روشن بود که این تکنیک نور پس زمینه mini LED با فناوری نقطه کوانتومی تا حد زیادی آن را برطرف کرده است و نقطه عطف بزرگی برای تلویزیون LCD است.

مقایسه Neo QLED سامسونگ با OLED الجی

سال هاست که ما نمایشگرهای OLED و QLED را با یکدیگر مقایسه کرده ایم و هیچ برنده مشخصی بین این دو وجود ندارد. حالا با وجود تلویزیون های جدید Neo QLED این کار سخت تر می شود چون این فناوری مانند پُلی است که فاصله بین LCD و OLED را پر می کند.
بیائید با نقطه فروش اصلی تلویزیون های Neo QLED شروع کنیم. با نور پس زمینه mini LED اکنون نسبت کنتراست بالاتری را در طیف وسیعی از تلویزیون های 2021 سامسونگ خواهیم داشت. برای مثال وقتی محتوایی را با نوارهای سیاه تماشا می کنید، رنگ های سیاه در واقع با کمترین هاله سازی در اطراف محتوا نمایش داده می شود و به سیاه واقعی بسیار نزدیکتر می شوند.

از سوی دیگر نمایشگرهای OLED به هیچ نور پس زمینه ای متکی نیستند و تک تک پیکسل ها می توانند به تنهایی روشن یا خاموش شوند. از آنجایی که یک پیکسل OLED هیچ نوری را در حالت خاموش ساطع نمی کند، نسبت کنتراست در تلویزیون های اولد رو به بی نهایت است و رنگ های مشکی، مشکی های واقعی هستند و این قوی ترین نقطه مثبت OLED هاست که از زمان معرفی روی آن پُز می دهند.

حالا سوال این است آیا Neo QLED از OLED بهتر است؟

پاسخ کوتاه به این سوال خیر است و پاسخ طولانی این است که بستگی به انتظار شما از تلویزیون دارد. درست است که تلویزیون های جدید Neo QLED سطح مشکی بسیار بهتری نسبت به مدل های قبلی QLED ارائه میدهند، اما هنوز به خوبی رنگ های مشکی واقعی در نمایشگرهای OLED نیست! اما بهرحال اختلاف بین این دو به لطف نور پس زمینه mini LED بسیار کمتر از همیشه است.

فراموش نکنید که تلویزیون های OLED هم معایب خاص خود را دارند. برای مثال نمایشگرهای Neo QLED و QLED در سطح روشنایی بی همتا هستند و حداکثر روشنایی آن 2000 نیت است (nit واحد اندازه گیری میزان تشعشع نور است). این در حالی است که نمایشگرهای OLED فعلی تنها می توانند حداکثر روشنایی 700 نیت را مدیریت کنند. بنابراین اگر قصد دارید تلویزیونی بخرید که قرار است در یک محیط روشن و پر نور از آن استفاده کنید Neo QLED یک انتخاب ایده آل است.

تلویزیون های OLED با اینکه سازنده آن یعنی الجی سعی می کند این موضوع را کم اهمیت جلوه دهد، در معرض سوختن صفحه نمایش هستند. از زمانی که اولین نمایشگرهای اولد ظاهر شدند، این نکته منفی اصلی فناوری OLED بود، سوختن دائمی. بنابراین اگر قصد دارید که یک بار برای همیشه خرید کنید و سالها به تلویزیون خود بچسبید، Neo QLED در دراز مدت دوام بهتری خواهد داشت.

لیست تلویزیون های موجود Neo QLED

در حال حاضر در مجموعه تلویزیون های 2021 سامسونگ چهار مدل 4K و سه مدل 8K دارای نمایشگر جدید Neo QLED هستند که شامل اندازه های 50 تا 85 اینچ می باشد.
وقتی صحبت از گران ترین مدل های 8K به میان می آید تلویزیون QN900A ، تلویزیون QN800A و تلویزیون QN700A را داریم که همگی نئو کیولد هستند و به زودی در بابیروز می توانید آنها را تهیه کنید. این تلویزیون های 8K بسته به اندازه صفحه نمایشی که انتخاب می کنید بالای 3000 دلار قیمت دارند (این قیمت با توجه به وضعیت بازار تغییر خواهد کرد).
قیمت خرید تلویزیون QN900A
​قیمت خرید تلویزیون QN800A
​قیمت خرید تلویزیون QN700A
و اگر همچنان به تلویزیون های رایج 4K علاقه مند هستید نیز گزینه های زیر را می توانید از بابیروز تهیه کنید که همانطور که گفتیم همگی Neo QLED هستند. قیمت این تلویزیون های 4K فقط از 1400 دلار شروع می شود و با توجه به سایز بالاتر می رود. (این قیمت با توجه به وضعیت بازار تغییر خواهد کرد).
قیمت خرید تلویزیون QN95A
قیمت خرید تلویزیون QN94A
قیمت خرید تلویزیون QN90A
قیمت خرید تلویزیون QN85A

آیا سامسونگ تنها برند سازنده Neo QLED است؟

Neo QLED کلمه ای است که سامسونگ برای پیاده سازی تکنولوژی mini LED خود از آن استفاده می کند. بنابراین اگر با شرایط «برند» پیش برویم، بله سامسونگ تنها برندی است که تلویزیون های Neo QLED تولید می کند. با این حال اگر تلویزیونی می خواهید که از فناوری mini LED استفاده کند، گزینه های دیگری هم دارید.
شرکت الجی از اصطلاح QNED برای ارائه mini LED های خود استفاده می کند و آنها را زیرمجموعه تلویزیون های OLED قرار داده است. مدل های QNED در دو نوع 4K و 8K عرضه می شوند که اگر به کیفیت تصویر 8K علاقه مندید تلویزیون QNED99 و تلویزیون QNED95 گزینه های شما خواهد بود و اگر هم 4K برایتان کفایت میکند مدل های QNED90 و QNED85 را تقریبا با نصف قیمت مدل های 8K می توانید تهیه کنید که براستی ارزش خرید بیشتری دارد.
برندهای دیگری هم مانند TCL و HiSense نیز تلویزیون های mini LED دارند و درواقع TCL اولین برندی بود که در سال 2019 یک تلویزیون مینی ال ای دی عرضه کرد. برای مثال تلویزیون فورکی C825K دارای فناوری شبیه نقطه کوانتوم سامسونگ است که محصول TCL است.

Neo QLED فناوری LCD را یک قدم به OLED نزدیکتر میکند

همانطور که اشاره کردیم نور پس زمینه mini LED سطح سیاهی صفحه LCD را بهبود بخشیده است؛ اما همچنان در مقایسه با OLED که سیاه واقعی تولید می کند، این سطح پایین است. برای نور پس زمینه Neo QLED سخت است که پیکسلی را شکست دهد که می تواند خاموش شود و نوری از خود ساطع نکند. البته تلویزیون های MicroLED آینده می توانند با کیفیت تصویر OLED رقابت کنند چون آنها به نور پس زمینه جداگانه نیاز ندارند. پس اگر تلویزیونی با سطح روشنایی QLED و سطح مشکی OLED می خواهید فناوری MicroLED ارزش انتظار کشیدن دارد و البته انتظار نداشته باشید به این زودی ها به بازار انبوه برسد.

0 دیدگاه

ثبت دیدگاه شما